تست های روانشناسی

تست شخصیت MBTI ( مایرز- بریگز)

تست شخصیت MBTI از شناخته شده ترین تست های شخصیت شناسی است.
تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز (Myers- Briggs Type Indicator) مشهور به آزمون MBTI یک ارزیابی خودآموز است که به افراد کمک می کند به درکی از خود برسند و متوجه بشوند در چه زمینه ای باید آموزش ببینند تا بتوانند در مسیر شغلی مورد نظر گام بردارند. این تست یک چارچوب برای ایجاد رابطه، مثبت گرایی و دستیابی به برتری است.

تست MBTI توسط کاترین بریگرز ایجاد شده است و براساس نظریه شناختی کارل یونگ می باشد، که بیان می کند چهار تابع روانشناختی اساسی وجود دارد که ما بر اساس آن ها این جهان را می بینیم.

این توابع نشان می دهد که شما فردی درون گرا هستید یا برون گرا. در برخورد با مسائل و جمع آوری اطلاعات شمی هستید یا حسی، شخصیتی احساسی دارید یا منطقی و در سبک هدایت با جهان خارج ادراکی برخود می کنید یا قضاوتی.
پایه تست MBTI شناسایی ترجیحات ما است که از طریق منافع، ارزش ها، نیازها و انگیزه های ما هدایت می شوند.

تست شخصیت شناسی MBTI

با اینکه خود تئوری کاملا پیچیده است، ولی این تست اساسا به شانزده نوع تیپ شخصیتی مختلف تقسیم بندی می شود و با انجام این تست، تیپی که نزدیکترین تطابق را با ویژگی ها و توانایی های تان دارد، به شما پیشنهاد می کند.

دانستن نوع تیپ شخصیتی از طریق آزمون آنلاین MBTI می تواند در برنامه ریزی برای هر مرحله، از انتخاب رشته تحصیلی در دبیرستان تا انتخاب اولین حرفه کاری، رشد و پیشرفت در آن و یا حتی تغییر مسیر شغلی در آینده کمک تان کند.
اغلب برای افراد دشوار است تا نوع کاری که خواهان انجام آن هستند را شرح دهند یا اینکه چرا در یک زمینه شغلی راحت تر هستند و به نسبت سایرین بهتر عمل می کنند. تیپ شخصیتی یک ابزار عملی برای بررسی موقعیت های شغلی است که مناسب شما می باشند، و پس از آن دنبال کردن و به رسمیت شناختن آنانی است که ارجحیت های شما را ارضا می کند. انجام این تست می تواند در شناخت ترجیحات و انتخاب زمینه شغلی مناسب سازنده باشد.

اهداف استفاده کننده گان از تست MBTI:
شناخت بهتر خود و توسعه و پیشرفت فردی
توسعه شغلی و پیشرفت کارراهه
بالندگی سازمانی
تشکیل گروه ها و تیم های کاری
آموزش رهبران و مدیران
حل مساله بین فردی و بین گروهی
مشاوره ارتباطات بین فردی
توسعه برنامه های آموزشی رسمی و آموزش های ضمن خدمت
مشاوره تحصیلی – شغلی
توسعه فرهنگی در جوامع بشری
چرا تست شخصیت MBTI نسبت به تست های شخصیت دیگر متفاوت است؟
آزمون MBTI صرفا یک “تست” به معنای واقعی نیست!! پاسخ صحیح یا غلط وجود ندارد و یک نوع شخصیتی در آن بهتر از نوع دیگر نیست. هدف از این شاخص ارزیابی سلامت روان یا ارائه هر نوع تشخیص نیست.

همچنین بر خلاف بسیاری از انواع دیگر ارزیابی های روانی، نتایج شما بر خلاف هیچ هنجاری مقایسه نمی شود. هدف این ابزار به جای بررسی نتایج در مقایسه با نتایج سایر افراد، ارائه اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت منحصر به فرد خود شماست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا