مشاوره و روان درمانی

زوج درمانگر و زوج درمانی

وقتی از زوج درمانگر و زوج درمانی حرف می‌زنیم باید این جمله‌ی روانشناس مشهور «جان گاتمن» رو به یاد بیاریم که گفته بود:

«این که شما هر روز روی موضوع زندگی مشترکتون کمی کار کنید خیلی بیشتر از رفتن به باشگاه ورزشی باعث طول عمر و سلامتی‌تون می‌شه!»

البته اشتباه نکنین؛ قرار نیست شما هر رو ز یا حتی هر ماه به زوج درمانگر مراجعه کنید؛ گاهی حتی یکی دو بار مراجعه، مشکلات خیلی از زوجین رو حل کرده.

 

زوج درمانگر و نقشه‌ی راه

زوج درمانگر بعد از بررسی‌های لازم، نقشه‌ی راهی در اختیارتون قرار می‌ده که شما و همسرتون با اون نقشه به سمتی که زندگی‌تون رو بهتر می‌کنه قدم برمی‌دارید.

وقتی زوج درمانگر از زوج درمانی صحبت می‌کنه می‌خواد دقیقاً برای یک زن و شوهر تعریف کنه که در چه موقعیتی هستند و:

  1. آیا اختلاف بین اون‌ها قابل حل هست
  2. اگر بله راه حلش چیه؟
  3. اگر که نه چطور می‌تونن با کمترین آسیب از هم جدا بشن یا اگر به هر دلیلی مجبور به زندگی مشترک هستن چطور می‌تونن با کمترین آسیب به زندگی مشترکشون ادامه بِدن.

زوج درمانگر

 

واقعیت زوج درمانی چیه؟

چیزی که در ذهن خیلی از اشخاص هست اینه که زوج درمانی، یِه جور جلسه‌ی پرسش و پاسخِ نیمه تشریفاتی و باکلاس هست و شاید کاربرد زیادی در زندگی واقعی براشون نداشته باشه؛ اما این طور نیست.

بعضی زوجین هم هستند که متأسفانه جلسه‌ی زوج درمانی رو چیزی شبیه به جلسه‌ی نصیحت و سرزنش خودشون یا شریک زندگی‌شون تصور می‌کنن در حالی که این تصورات درست نیست و علت چنین فکرهایی اطلاع نداشتن از هدف زوج درمانی و روش‌های علمی مختلف اون هست.

در ضمن، مشکل بیشتر زوجین، حضور هم‌زمانشون در جلسه‌ی زوج درمانی هست؛ چون خیلی وقت‌ها یکی از طرفین حاضر نیست با همسرش برای زوج درمانی مراجعه کنه.

 

انواع زوج درمانی

اولین چیزی که باید بدونید علمی بودن روش زوج درمانی هست.

زوج درمانی، انواع مختلفی داره و یک زوج درمانگر برحسب روحیات و مشکلات زوجین تشخیص می‌ده که کدوم روش برای اون‌ها بهتر و سریع‌تر می‌تونه جواب بِده؛ روش‌هایی مثل:

  1. زوج درمانی گاتمن: در روش زوج درمانی «گاتمن»، زوج درمانگر ارزیابی‌ای بر اساس نشانه‌های احتمال شکست ازدواج رو در مورد رفتار هر کدوم از زوجین بررسی می‌کنه و راه‌کارهایی برای زوجین ارائه می‌ده.

روش زوج درمانی گاتمن یکی از بهترین روش‌های زوج درمانی در دنیاست و دکتر گاتمن جزو ۲۰ متخصص مؤثر در روانشناسی دنیا برگزیده شده.

  1. زوج درمانی هیجان مدار (EFT): یکی از بیشترین نوع همدلی‌ها با زوجین در این روش به کار می‌ره.

روش هیجان مدار، در حقیقت، اصلاح الگوهای تعاملی زوجین هست.

  1. زوج درمانی شناختی رفتاری: در این روش، درمانگر، احساسات آسیب دیده‌ی زوجین رو رهاسازی می‌کنه.
  2. زوج درمانی راه حل محور: این روش، معنای جدیدی به چیزی که زوجین اون رو مشکلِ مابین خودشون می‌دونن می‌بخشه و از این طریق حلش می‌کنه.
  3. زوج درمانی ایماگو: از «ایماگو» به عنوان درمان تصویرسازی- ارتباطی (IRT) هم اسم برده می‌شه. درمانگر در این روش به دو تا موضوع، بیشتر اهمیت می‌ده؛ یکی مسائلی که زوجین در کودکی با اون‌ها درگیر بودن و دومی تأکید روی یادگیری مهارت‌های ارتباطی لازم برای هر کدوم از زوجین.

 

زوج درمانی

 

در این روش، درمانگر، هم مسائل درونی و هم روابط بین فردی زن و شوهر رو باهم بررسی می‌کنه و راه‌کار ارائه می‌ده.

 

در آخر، نکته‌ی مهمی که باید بدونید این هست که جواب گرفتن با زوج درمانگر و زوج درمانی، خیلی وقت‌ها سریع‌تر از اون چیزی هست که تصورش رو می‌کنید!

 

شماره تماس برای زوج درمانی

۰۲۱ ۲۸۴۲۰۷۱۸

 

واتساپ

۰۹۳۳۲۸۴۲۴۴۹

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا