تست های روانشناسی

تست روانشناسی استرس بک BAI


تست روانشناسی اضطراب، استرس برای ارزیابی شدت نشانه های اصلی بیماری اضطراب و استرس بوده که با توجه به شرایط کاری امروز برای همه اقشار جامعه مورد استفاده و مفید می باشد.

تجربه اضطراب و استرس به خودی خود نه مثبت است و نه منفی و در حقیقت پاسخ طبیعی بدن در بحث‌ها، جدل‌ها، تهدیدها و تحریک‌ها است اما این پاسخ بدن زمانی موجب ناراحتی می‌شود که: مدت تجربه اضطراب و استرس طولانی باشد؛ به دفعات زیاد تکرار شود؛ و همراه با فشار و تحریک باشد. از جمله ابزارهایی که برای سنجش اضطراب طراحی شده است پرسشنامه اضطراب بک (BAI) است.

تست اضطراب بک (BAI) که نام انگلیسی آن Beck Anxiety Inventory است توسط آرون تی بک و همکارانش در سال ۱۹۸۸ ساخته شد. این پرسشنامه دارای ۲۱ ماده است که علایم اضطراب را فهرست کرده است و بیشتر به چک لیست شباهت دارد. تست استرس بک (BAI) برای اندازه گیری اضطراب در نوجوانان و بزرگسالان ساخته شده است و هر یک از ماده‌های آن یکی از علایم شایع اضطراب یعنی علایم ذهنی، علایم بدنی و هراس را می‌سنجد.

تست روانشناسی استرس بک برای سنجش میزان اضطراب طراحی شده است. هر عبارت بازتاب یکی از علائم اضطراب (استرس) است که معمولا افرادی که از نظر بالینی مضطرب هستند، یا کسانی که در وضعیت اضطراب انگیز قرار می‎گیرند، تجربه می‎کنند.

اعتبار و پایایی:این مقیاس ثبات درونی بالایی بدست آورده و همبستگی ماده‎های آن با هم شامل رنجی از ۰/۳۰ تا ۰/۷۱ (میانگین برابر ۰/۶۰) می‎باشد. این آزمون بر روی ۸۳ بیمار با فاصله یک هفته برای بازآزمایی اجرا شد. که همبستگی بالایی (۰/۷۵) بدست آمد.

آزمون اضطراب بک، یکی از معتبرترین آزمون های تشخیصی برای ارزیابی شدت و علائم اضطراب در نوجوانان و بزرگسالان(گروه سنی ۱۷ تا ۸۰ سال) می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا